Czego oczekwiać od tłumaczeń ?

2020-10-30 Tlumacz

Osoby, które korzystają z usług tłumaczeniowych sporadycznie nie wiedzą czego mogą od nich wymagać. Tymczasem jest to dość istotny problem, który skutkuje tym, że nie są one zadowolone z efektów pracy filologa.

Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest nie tylko przerost ich oczekiwań, ale i kwestie czysto obiektywne. Nie jest tajemnicą, że nie każdy podoła stawianym przed nim wymaganiom. Te zaś nie zawsze są związane jedynie z językiem. Wielu z Państwa oczekuje bowiem od tłumaczeń znacznie więcej. Aby nie czuć się zawiedzonym warto już na starcie określić swoje potrzeby. Mogą być one związane przede wszystkim z:

Czego oczekiwać od tłumaczeń ?

  • Przygotowaniem tłumaczeń do druku – aby odpowiedzieć na pytanie czego oczekiwać od tłumaczeń warto zastanowić się jak je później Państwo wykorzystacie. Wielu klientów chce bowiem, aby trafiły one bezpośrednio do druku i były odpowiednio przygotowane. Każda drukarnia ma jednak swoje wymagania. Jeśli więc wiecie Państwo kto zajmie się wydrukiem to powinniście zapytać co będzie mu niezbędne. Do kluczowych kwestii zaliczyć tu możemy używanie odpowiedniej palety barw, czcionek czy przygotowanie spadów.
  • Używaniem odpowiedniego słownictwa – każda branża ma swoje specyficzne słownictwo. Widać to szczególnie na przykładzie tłumaczeń technicznych i medycznych. Tłumacz, który nie zna Państwa wytycznych może więc czasami „przestrzelić”. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na jakże istotne szczegóły. Dostarczenie fachowej literatury, poprzednio wykonywanych przekładów lub wykazu oczekiwanych słów sprawi, że translacje będą trafniejsze.
  • Czasem realizacji – wszelkie wątpliwości związane z tym czego oczekiwać od tłumaczeń związane są także z kwestiami czysto operacyjnymi. Mamy tu na myśli przede wszystkim czas potrzebny na przygotowanie danego przekładu i złudne przekonanie o tym, że jest on wystarczający. Z własnego doświadczenia wiemy, że niektóre założenia mogą okazać się złudne. Mowa tutaj przede wszystkim o tekstach charakteryzujących się wysoką skalę trudności. W takiej sytuacji na przygotowanie nawet kilku stron tłumaczenia potrzebne są długie godziny, a nawet dni. Nie warto zatem zwlekać z wizytą w biurze tłumaczeń do samego końca.

 

Czego oczekiwać od tłumaczeń ?
Czego oczekiwać od tłumaczeń ?

Zapraszamy do kontaktu i darmowej wyceny
WYCENA ONLINE